24 Eylül 2011 Cumartesi

Windows7 Auto Logon

Kurumunuzda domaine dahil olan Windows 7 işletim sistemi yüklü bir bilgisayarın sizin isteminzi dışında plansız bir şekilde restart olduğunda otomatik olarak user name ve şifresinin girilerek açılması gerekebilir. Üzerinde bir programın login olunarak çalıştırılıyor olması gerekekiyor olabilir veya bir kullanıcınız ben şifre girmek istemiyorum makinam direk açıl istiyorum talebi ile gelebilir.
Bunun için domain name, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin register kayıtları içerisine girerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki iki resim üzerinde bu kayıtları hangi alana ne şekilde girmeniz gerektiğini göstermeye çalıştım. bu alandaki 3 adet kayıt default olarak gelmiyor sizin elle oluşturmanız gerekmektedir.

Start\search'e regedit yazıp register'a girelim ve aşağıdaki adrese gidelim.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

Bu bölümde 3 adet String Value kayıt oluşturup otomatik açılış için kullanmak istediğiniz bilgileri bu alanların değerleri içerisine yazmalıyız.
Bunlar;

DefaultUserName
DefaultDomainName
DefaultPassword


Bu bölümde zaten var olan aşağıdaki 2 adet kaydın değerinide " 1 " olarak değiştirelim lütfen.
Bunlar;

AutoAdminLogon
DisableCAD


Not: DisableCAD Ctrl+Del tuşunu disable etmektedir.

Bu değişiklileri yaptıktan sonra bilgisayarınızı restart ettikten sonra otomatik olarak buraya girmiş olduğunuz user name ve şifre ile bilgisayar direk açılacaktır.

Isterseniz bu iş için sysinternals'ın aşağıdaki adresteki auto logon tool'unuda kullanabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963905.aspx

Güzel Günler Dilerim.

Hiç yorum yok: